Çocuklara Tuvalet Alışkanlığı Ne Zaman Kazandırılmalı?

Çocuk gelişimde önemli bir yere sahip olan tuvalet eğitimi, ebeveynlerin belirli yaş aralığında çocuklarına kazandırmaları gerekmektedir. Tuvalet eğitimin doğru bir şekilde çocuklara verilmesi gerekmektedir. Çünkü yanlış verilen tuvalet eğitimleri hem sürecin uzamasına sebep olmakta hem de çocuklar üzerinde olumsuz etkiler bırakabilmektedir. Aynı zamanda her çocuğun gelişimsel süreci farklılık göstermektedir. Bu yüzden tuvalet eğitimini her çocuk aynı zamanda öğrenemez. Peki çocuklara tuvalet alışkanlığı ne zaman kazandırılmalı? Genel olarak bakıldığında ise tuvalet eğitimleri çocuklara 18-24 aylar arasında verilmektedir. Fakat unutulmamalıdır ki her çocuk bir değildir ve her eğitimi aynı zamanda öğrenemezler. Çocukların kişiliğine göre değişen bu eğitim süresi bazen daha erken bir yaşta bazen de daha geç bir yaşta gerçekleşebilmektedir. Böylesi bir durumla karşılaşıldığında varılan sonuç ise önemli olan bir çocuğun tuvalet eğitimi alabilmesi için olan yaş aralığı değildir. Bu yüzden ebeveynlerin çocuklarının tuvalet eğitime alabilmesi için onların kaslarının gelişimini ve zihinsel gelişimlerini takip etmeleri daha doğru olacaktır.

Tuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlanmalıdır?

Genel olarak çocukların tuvalet eğitimlerinin başlama süresi 18. Aydan sonra gerçekleşse de bu çocukların kas ve psikolojik yapılarına göre farklılık göstermektedir. Bazı çocuklar çok erken yaşlarda tuvaleti eğitimini kazanabiliyorken bazı çocuklar ise bu eğitimi çok geç bir sürede kazanabilmektedir. Bu yüzden çocuğun tuvalet eğitimine hazır olduğunu gösteren kas gelişimlerine dikkat edilmelidir. Bir çocuğun kas yapısının gelişip gelişmediğini ise şu şekilde anlayabilirsiniz:

  • Eğer yürümeye başladıktan sonra kısa süreli de olsa dik durmayı başarıyorlarsa
  • Ebeveynlerinden yardım almadan pantolonunu giyip çıkartabiliyorsa
  • Bebek bezi çocuğu rahatsız etmeye başladıysa
  • Tuvaletini yapma süreleri zamanla daha düzenli olmaya başladıysa
  • Ebeveynler, tuvalet eğitimi ile ilgili sözcükler kullandığında buna bir tepki veriyorsa, ailesini bu şekilde bilgilendirmiş olur.

Tüm bunlar ise bir çocuklara tuvalet alışkanlığı ne zaman kazandırılmalı  sorusunun cevabı olarak verilebilir.

Tuvalet Eğitimine Nasıl Hazırlanmalıdır?

İlk olarak ebeveynlerin yaptığı bir hata olarak karşımıza çıkan lazımlık, çocuklar üzerinde doğru bir sonuç vermeyecektir. Çocuklara verilmek istenen tuvalet eğitimi öncesinde ilk başta ebeveynlerin çocuklarına tuvalet eğitimi ile ilgili terimleri öğretmesi gerekmektedir. Bunu ise çocuğunuzun altını değiştirirken ona anlatarak yapabilirsiniz. Çünkü çocukların beyni sizin her cümlenizi ve davranışınızı kaydeder ve zamanla bunları bir alışkanlık haline getirir. Çocuğa tuvalet eğitimi terimlerini öğretirken ebeveynin dikkatli olması gerekmektedir. Çocuğun eğitimi kolaylaştıracak olan çocuğun altını değiştirdikten sonra ellerini yıkamak gibi davranışlar da eğitim sürecini hızlandıracaktır. Zamanla ise tuvalete lazımlık koyarak, ne işe yaradığını, çocuğunuzun ne yapması gerektiğini anlatmanız gerekmektedir. İlk başlarda lazımlığı kullanmaktan kaçınan çocuğunuz zamanla bu fikre alışacaktır. Eğer çocuğunuz lazımlığı kullanmaktan hala kaçınıyorsa da bu işi ilk başlarda bir oyuna çevirebilirsiniz. Lazımlığı kullandığı taktirde onun çok sevdiği bir oyuncağıyla oynamasına izin vermek gibi davranışlar çocuğunuzun zamanla tuvalet eğitimini kazanmasına yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir