Çocuklar Kaç Yaşından İtibaren Anaokulunda Eğitim Görebilir

Ebeveynler tarafından sıklıkla merak edilen bir konu olan anaokulu başlama yaşı genellikle ailelerin çocuklarına gelişimlerinde yeterli katkıyı yapamadıkları düşünmelerinden dolayı araştırılan bir konu haline gelmiştir. Özellikle 2 yaşını geçen çocuklarda yeterli sosyal, fiziksel ve bilişsel aktiviteyi ev ortamında sağlayamayan veliler, çocuklarının gelişimlerinde daha profesyonel katkılarda bulunabilmek için anaokullarını araştırmaktadırlar. Anaokulu gibi eğitim kurumlarında çocuklar sosyal beceriler kazanmakta, paylaşımda bulunmakta, uyum sağlamayı öğrenmekte ve özerk bir birey olmayı öğrenmektedir. Bu nedenler anaokulu gibi eğitim kurumları çocuklar ve aileleri için önemli bir gelişim kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır ve aileler çocuklarının ilgi, beceri ve yetkinliklerini arttırmak amacıyla çocuklarını anaokullarına göndermektedir. Peki çocuklar kaç yaşından itibaren anaokulunda eğitim görebilir, çocuğun anaokuluna hazır olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Çocuklar Kaç Yaşında Anaokuluna Gitmelidirler?

Dünyaya gelen bir çocuk için ilk eğitim yeri evi, eğitmenleri ise anne ve babalarıdır. Dünyaya geldiği evde eğitim hayatı başlayan çocuğun temel bakım vereniyle kurduğu bağa göre dış dünyayı anlamlandırmaya başlar. Koşulsuz sevgi gören, temel ihtiyaçları karşılanan çocuklar kendilerini yeterli ve değerli kabul ederler. Çocuğa göre güvenilir olan ev ortamı ve ebeveynleri sayesinde dış dünyaya da yansır. Zamanla çocuk için dış dünya da güvenilir gelmeye başlar ve çocuğun özgüveni artar. Bazı durumlarda ise çocukların eğitim hayatına çocuklar için güvenilir olan ev hayatının dışında devam etmek gerekmektedir. Özelliklede çalışan anne-babalar çocuklarına yeteri kadar zamanı ve ilgiyi ayıramazlar. Onların yerine bu ilgiyi çocuklarına verecek bir aile büyüğü de olmadığı zamanlarda çocuklar okul öncesi eğitim kurumlarına gönderilir. Okul öncesi eğitim kurumları ailelerin ve çocukların isteklerine yönelik, çocukların motor kabiliyetlerini kazanmaları, dış dünyayı öğrenmeleri ve algılamaları, yaratıcılıkların gelişmeleri, sosyalleşmeyi ve paylaşmayı öğrenmeleri gibi birçok etkeni çocuklara kazandırmaktadır. Okul öncesin eğitim kurumlarına çocukların başlaması için ise düzenlenmiş olan kurallar ve mevzuatlar bulunmaktadır. Düzenlenen bu mevzuatlara göre çocukların anaokulu veya gündüz bakım evlerine başlama yaşı 37-66 ay olarak belirlenmiştir. Anasınıfı yaşı ise 48-66 ay olarak belirlenmiş ve çocuklar bu yaş aralıklarında eğitimlerine başlayabilmişlerdir. Bu bağlamda ise verilen cevaplar sonucunda çocuklar kaç yaşından itibaren anaokulunda eğitim görebilirler, sorusunun cevabını vermiş oluyoruz.

Çocuğun Anaokuluna Hazır Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Milli Eğitim Bakanlığı’na göre belirlenmiş olan eğitime başlama yaşları, dikkat edilmesi gereken bir konu olarak karşımıza çıksa da unutulmamalıdır ki çocuğun okula başlama yaşı kadar önemli olan bir diğer nokta çocuğun bu duruma hazır olup olmadığıdır. Yoğun çalışma hayatı gibi etkenlerden dolayı çocuklarını erken yaşlarda anaokuluna göndermek zorunda olan ailelerin ise bu duruma dikkat etmesi gerekmektedir. Peki çocukların psikolojik olarak anaokuluna hazır olup olmadığını anlamak isteyen ebeveynler neler yapmalıdır?

  • İlk olarak ebeveynler, çocuklarını gözlemlemelidir. Bunun için ise çocuklarını denemeleri gerekir. Örneğin çocuğunuzu bir parka götürün ve oradaki diğer çocuklarla olan ilişkisine bakın. “Oyuncaklarını paylaşmayı seviyor mu, sosyalleşebiliyor mu, kendini mutlu ve iyi hissediyor mu?” bu ve bunun gibi sorulara olumlu cevaplar alıyorsanız, çocuğunuz okul öncesi eğitime hazırdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir