Anaokulu Etkinliklerinin Çocuklarımıza Kazanımları

Çocukların gelecekteki hayatlarında daha başarılı ve sosyal bir insan olmaları adına eğitim adı altına gerçekleşen yaşamlarının en etkili şekilde geçmesi gerekmektedir. Okul öncesi eğitim veren kurumlarla, eğitime başlayan çocukların sosyal hayatlarında daha aktif olarak rol aldıkları bilinmektedir. Özellikle de çocukların kişisel gelişimleri ve pek çok çeşitli konu da bilinçlerinin artmasına yardımcı olmak amacıyla, anaokullarında etkinlikler gerçekleşmektedir. Yapılan bu etkinlikler sayesinde çocukların motor becerilerini kazanmaları, öz bakım faaliyetlerini geliştirmeleri, sosyalleşmeleri, özgüvenlerinin ve zihinsel gelişimlerinin artması gibi pek çok konuda beceri kazanmaları hedeflenmektedir.

Anaokulu Etkinliklerinin Çocuklar Üzerindeki Kazanımları Nelerdir?

Fiziksel, duygusal, zihinsel ve sosyal becerilere sahip olan çocuklar, ilk eğitimlerini ebeveynlerinden kendi evlerinde almakta daha sonra da eğitimlerini dışarıda devam etmektedirler. Genel olarak 37-66 ay aralıklarında çocuklar okul öncesi eğitim kurumlarına başlar. Fakat bazı çocuklar ise ailelerinin yoğun çalışma hayatlarından ya da başka sebeplerden kaynaklı olarak eğitimlerine daha erken başlamak zorunda kalırlar. Okul öncesi eğitim kurumlarında eğitim almaya başlayan çocuklar ise motor kazanımlarını, zihinsel gelişimlerini, sosyalleşmeyi ve birçok unsuru bu kurumlar sayesinde öğrenir ve gerçekleştirir. Çocukların eğitimleri sırasında gerçekleşen uygulamalar sayesinde ise çocukların dikkatlerini çekerek onlara bilgi aktarımı yapmak daha da kolay bir hale gelmiştir. Anaokullarında yapılan ve çocukların dikkatlerini çekerek öğrenmelerini kolaylaştıran bu etkinlikler ise anaokulu öğretmenleri tarafından özel olarak hazırlanmaktadır. Aynı zaman da çocukların da aktif olarak bu etkinliklerde rol almasını sağlamaktadır. Yapılan bu etkinlikler sayesinde ise çocukların bazı kazanımları olduğu bilinmektedir.  Anaokulu Etkinliklerinin Çocuklarımıza Kazanımları ise şu şekildedir:

 • Çocukların yaşıtları ile kaynaşmasına ve daha sosyal bir yapıya sahip olmasına katkı sağlar.
 • Çocukların özgüvenlerinin artmasına yardımcı olur.
 • Etkinliklerle beraber başkalarına saygı duymayı öğrenir.
 • Paylaşmayı öğrenir.
 • Etkinliklerde aktif rol almasından kaynaklı olarak motor ve bilişsel becerileri gelişir.
 • Öğrenme becerisi artar.

Etkinlikler Nasıl Hazırlanmalıdır?

Anaokulu Etkinliklerinin Çocuklarımıza Kazanımları üzerinde, başarılı geri dönüşlerinin alınabilmesi adına öğretmenlerin etkinlik öncesinde dikkat etmesi gereken bazı konular vardır. Dikkat edilmesi gereken bu noktalar ise şunlardır:

 • Anaokulu öğretmenlerinin, etkinlikleri çocukların dikkatini çekecek şekilde hazırlaması gerekmektedir. Bunun için ise etkinlikle alakalı görsel çalışmaları ve materyalleri en iyi şekilde kullanması gerekir.
 • Özellikle de öğretmenlerin hazırlayacakları etkinlikler konusunda çocukları sıkmadan, onların yaşlarına en uygun olan etkinliği hazırlamaları gerekmektedir.
 • Etkinlikler çocuklar için eğlenceli bir hale getirilmelidir. Bu sayede çocukların sıkılmadan farklı konularla alakalı bilgi sahibi olmaları sağlanır.
 • Çocukların yaş gruplarına göre en uygun olan etkinlik belirlenmelidir. Bu etkinlik hazırlanırken de her türlü geometrik şekillerden, görsellerden, canlı ya da cansız varlıklardan faydalanarak çocuğun dikkatini çekerek, öğrenmesi gereken bilgi en iyi şekilde aktarılmalıdır.
 • Çocukların da içerisinde bulunduğu etkinlikler düzenlenmelidir. Özellikle motor kabiliyetlerinin artması için çocukların da etkinlik içerisinde aktif bir şekilde rol alması sağlanmalıdır.

 

Masallar Diyarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir