Anaokulu Çantasında Neler Bulunmalıdır?

Çocukların büyümesiyle beraber evde almaya başladıkları eğitimin, çocukların bedensel ve ruhsal gelişiminin desteklenmesi ve devamı için uzmanların uygun gördüğü yaşlarda anaokullarında devam etmesi gerekir. Çocukların psikolojik durumlarına göre değişiklik gösteren bu anaokuluna başlama yaşı, çocukların gelişim takibine göre bir değerlendirme yapıldıktan sonra belirlenmelidir. Çocuklar, anaokullarıyla beraber hem sosyal bir hayata geçiş yapar hem de günlük becerilerini daha hızlı kazanırlar. Anaokuluna gönderilmesi planlanan çocukların ise okul araç gereçlerinin dikkatli bir şekilde seçilmesi gerekir. Bu araçların başında ise sırt çantaları yer almaktadır. Özellikle de anaokuluna giden çocukların sırt çantalarının seçiminde çocukları zorlamayacak rahat bir yapıya sahip olmasına dikkat edilmelidir. Aynı zamanda da çocukların anaokuluna giderken ihtiyaçları olan ürünleri taşıyabilecek bir kapasite de olması gerekir. Peki ‘sırt çantası seçimi nasıl yapılmalıdır, anaokulu çantasında neler bulunmalıdır?’ gelin hep beraber bu soruların cevaplarını verelim.

Anaokulu Çantasını Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ebeveynlerin okul çağına gelen çocukları için bir ihtiyaç listesi yaptığını ve listedeki her şeyi özenle ve dikkatle seçtiklerini biliyoruz. Ama bu yapılan listeden önce dikkat edilmesi gereken nokta sırt çantası seçimi olmalıdır. Çünkü anaokulu eğitimine başlayan çocukların henüz gelişimleri tam olarak tamamlanmadıkları için sırt çantalarının seçiminde oldukça dikkatli olmak gerekmektedir. Özellikle de çocukların duruşlarını etkilemeyen, omurga dostu çantalar tercih edilmelidir. Aynı zamanda da tek omuzla taşınan sırt çantalarından uzak durmalısınız çünkü bu çantalar çocukların kas, kemik ve omurga dengesini ve düzlüğünü bozmaktadır. Bu yüzden kesinlikle tercih edilmemesi gereken çanta gruplarındandır. Tekerlekli çantalar ise çocukların ağırlığını azalttığı için tercih edilebilir. Fakat tüm bunlara rağmen anaokuluna giden çocukların sırt çanta seçiminde bel destekli pedi olan ve birçok cebe sahip olan çantalar tercih edilmelidir. Çocukların sağlıkları ve rahat olmaları açısından en doğru tercih olacaktır.

Anaokulu Çantasında Olması Gerekenler Nelerdir?

Günümüz çağının sorunları arasında yer alan problemlerden bir tanesi olan Covid-19 süreci bizlerin hijyen konusunda ne kadar dikkatli olmamız gerektiğini bir kere daha hatırlatmıştır. Bu pandemi sürecinden ve çocuklarımızın sağlığını korumak için ise ilk olarak dikkat edilmesi gereken şey onların yanlarında taşımaları için bulunduracakları hijyen ürünleri olmalıdır. Çocukların kişisel ürünlerinin dışında ise anaokulu öğretmeninin isteklerine göre de çocukların sırt çantalarına konulan ürünler değişiklik göstermektedir. Peki genel olarak bakıldığında bir çocuğun anaokulu çantasında neler bulunmalıdır?

 • Islak mendil
 • Selpak
 • Yara bandı
 • Dezenfektan
 • Masa örtüsü
 • Önlük
 • Olası durumlara karşı yedek iç çamaşırı ve kıyafet
 • Düzenli olarak kullandığı ilaçlar
 • Keçeli kalem, sulu boya, pastel boya gibi kullandıkları boya malzemeleri
 • Beslenme çantası
 • Çocuğunuzun en sevdiği oyuncak
 • Anaokulu öğretmeninin belirleyeceği boya malzemeleri, defterler veya kartonlar. Bunları ise ilk günden edinmenize gerek yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir